Nejreklama na Brno? Vystoupit z rychlíku pod dominantou Petrova.

Na konci srpna 2018 bude vláda projednávat financování nového nádraží. Ještě není rozhodnuto.

Chci přispět

Hlavně ať je referendum platné, přeje si ministr Ťok. Souhlasíme

Hlavně aby k referendu přišlo dost lidí a konečně se rozhodlo. Tak se vyjádřil ministr dopravy Dan Ťok na besedě s veřejností v Brně v pondělí 14. března.

Debata se sice věnovala zejména chybějícímu krajskému územního plánu a přípravě dálnic D52 na Mikulov a D43 na sever Brna, stočila se ale i k referendu o poloze nádraží, které v Brně proběhne na podzim společně s volbami do krajského zastupitelstva. Podle ministra je nutné, aby bylo referendum už konečně platné, takže by si přál vysokou účast, která musí přesáhnout 35 procent voliček a voličů Brna.

„V tom se s ministrem zcela shodneme. I naším cílem je, aby druhé brněnské referendum opravdu rozhodlo, kde by mělo stát hlavní osobní nádraží. Je proto nutné, aby politici jeho konání jasně podpořili a nedošlo tak k situaci jako v roce 2004, kdy vinou ODS hlasovalo jen 25 procent voliček a voličů, takže referendum bylo neplatné,“ říká člen přípravného výboru za vyhlášení referenda Miroslav Patrik.

Podle ministra by pak mělo vedení Brna výsledek referenda respektovat. Otevřela by se tak cesta k realizaci konkrétní varianty.

„Naším hlavním cílem v kampani bude jednak zajistit vysokou účast při hlasování. Tomu může posloužit, pokud vedení města zajistí, aby se hlasovalo ve stejných místnostech, kde budou probíhat krajské volby. Budeme podporovat hlasování dvakrát ano, tzn. pro modernizaci nádraží v centru na základě otevřených návrhových soutěží,“ dodává zástupce občanské aliance Referendum 2016 Josef Patočka.

Ministr dopravy přijel do Brna debatovat s občany.
Ministr dopravy přijel do Brna debatovat s občany.

O nás

Logo Nádraží v centru

Alianci „Občané pro nádraží v centru“ založily 1. listopadu 2017 spolky Děti Země – Brno a Hnutí DUHA Brno. Cílem Aliance je prosazovat modernizaci železničního uzlu Brno s novým moderním nádražím v centru Brna ve variantě „Petrov“ a navázat tak na občanskou alianci „Referendum 2014“, která o poloze nádraží vyvolala místní referendum, které se konalo ve dnech 7.-8. 10. 2016. Nádraží v centru podpořilo 59,2 tisíc voličů Brna.

Alianci podporuje NESEHNUTÍ a Ekologický institut Veronica.

  • Hnutí Duha Brno
  • Děti Země
  • NeSeHnutí
  • Ekologický institut Veronica - logo