Nejreklama na Brno? Vystoupit z rychlíku pod dominantou Petrova.

Na konci srpna 2018 bude vláda projednávat financování nového nádraží. Ještě není rozhodnuto.

Chci přispět

Brno schválilo odsun nádraží s výstavbou podzemní dráhy, ale akceptuje i nádraží pod Petrovem

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, občanské koalice Nádraží v centru a aliance Občané pro nádraží v centru (www.nadrazivcentru.cz) ze dne 28. února 2018

 

 

V úterý 27. února 2018 se na mimořádném jednání zastupitelstva Statutárního města Brna odhlasovalo, že se doporučuje realizovat odsun nádraží ve variantě Ac s podmínkou souběžné výstavby podzemního diametru z veřejných peněz státu. Současně Brno akceptuje i variantu B1b s nádražím v centru pod Petrovem. Podle občanských iniciativ je tak nádraží v centru stále ve hře pro rozhodování vlády, neboť podzemní diametr je zatím nepřipravená a drahá stavba.

Občanské iniciativy s desítkami nezávislých odborníků a odbornic svou snahu za prosazení nádraží v centru Brna nyní přesouvají na úroveň vlády. Studie proveditelnosti prokázala, že varianta pod Petrovem je technicky realizovatelná a dopravně i ekonomicky pro Brno a stát výhodnější. Současně má vysokou podporu veřejnosti, připomíná Miroslav Patrik z aliance Občané pro nádraží v centru. Podle něj rozhodnutí zastupitelstva zvyšuje šanci na to, aby vláda podpořila nádraží v centru.

 

Během dvouměsíční kampaně jsme aktivizovali veřejnost, ta od nás dostala informační letáky a plakáty nebo mohla primátorovi Brna poslat pohlednici. Prostřednictvím jednoduchého formuláře mohl každý z našich stránek www.nadrazivcentru.cz odeslat výzvu všem zastupitelům a zastupitelkám Brna, aby hlasovali pro nádraží v centru,“shrnuje aktivity pro nádraží v centru Hana Chalupská z NESEHNUTÍ. Internetový formulář podle ní využilo více než 400 lidí a primátor dostával pohlednice nejen z Brna, ale také z okolí Poličky, z Uherského Brodu či z Ostopovic.

 

Občanské iniciativy a nezávislí odborníci a odbornice prosazují modernizaci železničního uzlu Brno s nádražím v centru od roku 2000. Intenzivně pak od roku 2004, kdy v říjnu proběhlo první místní referendum. Během referenda v roce 2004 se vyjádřilo pro nádraží v centru víc jak 80 % hlasujících (67,4 tisíc lidí), a v říjnu 2016 59,2 tisíc lidí.

 

Při jednání zastupitelstva 27. února vystoupilo se svými argumenty na podporu nádraží v centru 24 osob a na podporu odsunu nádraží 9 osob. Těsně před jednáním zastupitelstva apelovaly na radnici dvě odborné platformy – skupina 18 architektů a architektek kolem architekta Jana Sapáka a skupina 29 mladých brněnských architektů a architektek z okruhu Galerie Architektury Brno.

 

Kontakt:

Hana Chalupská, NESEHNUTÍ Brno, 731 181 990, hana@nesehnuti.cz

Miroslav Patrik, aliance Občané pro nádraží v centru, 603 574 289, miroslav.patrik@ecn.cz

 

Odkazy:

Aliance „Občané pro nádraží v centru“: www.nadrazivcentru.cz

FB stránka aliance „Občané pro nádraží v centru“: facebook.com/NadraziBrno

Argumentace odborné platformy kolem občanské koalice Nádraží v centru: www.nadrazivcentru.cz/wp-content/uploads/2018/02/Nadr_Newspaper_II_web_lowres.pdf

 

O nás

Logo Nádraží v centru

Alianci „Občané pro nádraží v centru“ založily 1. listopadu 2017 spolky Děti Země – Brno a Hnutí DUHA Brno. Cílem Aliance je prosazovat modernizaci železničního uzlu Brno s novým moderním nádražím v centru Brna ve variantě „Petrov“ a navázat tak na občanskou alianci „Referendum 2014“, která o poloze nádraží vyvolala místní referendum, které se konalo ve dnech 7.-8. 10. 2016. Nádraží v centru podpořilo 59,2 tisíc voličů Brna.

Alianci podporuje NESEHNUTÍ a Ekologický institut Veronica.

  • Hnutí Duha Brno
  • Děti Země
  • NeSeHnutí
  • Ekologický institut Veronica - logo