V referendu 7. a 8. října hlasujeme dvakrát ano pro moderní nádraží v centru bez korupce

Přes 20 000 občanů Brna svými podpisy prosadilo referendum o poloze hlavního nádraží.

V říjnu 2016 můžeme definitivně prosadit moderní nádraží v centru města.

Přidejte se k nám

Chci pomoci Chci přispět

Autoři varianty Petrov: přestaňte náš návrh vydávat za odsun nádraží! Je v centru ve smyslu referenda

 

Brno, 19. září 2016

Přestaňte tvrdit, že náš projekt je nějakým přesunem nádraží a že závazný výsledek referenda by znemožnil jej realizovat. Asi takový vzkaz dnes vyslali spoluautoři varianty „Pod Petrovem‘“, projektu modernizace brněnského nádraží v centru, Spolku Brno+, který Brňany vyzývá k bojkotu . a rozhodujícího hlasování. To se uskuteční 7. a 8. října, současně s krajskými volbami.

Skupina dopravních expertů a architektů především odmítá, že by jejich varianta byla někam přesunutá: Varianta Petrov zachovává kolejiště hlavního nádraží zhruba v dnešní poloze s prodloužením a drobným posunem nástupišť směrem k jihu. To, co je občas mylně vydáváno za „odsun nádraží na Nové sady“ je ve skutečnosti jen nový přístup k nástupištím blíže k jejich těžišti, který dnešnímu nádraží schází,“ uvádí se v prohlášení.

Jednoznačně se pak vymezují proti tvrzením, že by závazné rozhodnutí v referendu znemožnilo variantu Petrov realizovat a zachovalo dnešní tristní stav: „Je tedy zřejmé, že moderní nádraží v centru, ve variantě nazývané Nádraží pod Petrovem, je v „dosavadní poloze“ ve smyslu otázky referenda, využívá totiž (s malým rozšířením směrem k jihu) plochu dnešního kolejiště hlavního nádraží a přilehlé drážní pozemky u Malé Ameriky.“

Referendu nakonec skupina odborníků a projektantů přeje úspěch: Jsme toho názoru, že město Brno si konečně zaslouží v referendu definitivně rozhodnout o modernizaci železničního uzlu,“ uzavírají.

Přípravný výbor referenda slovy svého zmocněnce Jakuba Patočky prohlášení přivítal: „Podle našeho názoru to dobře ukazuje, že argumentace pro bojkot referenda je postavena na chatrných základech. Bývalý náměstek za ODS Kotzian se zřejmě skutečně velmi bojí, že by lidé rozhodli jinak, než by si on přál,“ komentuje Patočka.

K referendu lidé půjdou již za necelé tři týdny. Pokud k němu přijde alespoň 35% voličů, bude pro město Brno závazné. Investorem přestavby nádraží je sice stát, zastánci referenda však argumentují tím, že ten může jen obtížně Brnu polohu nádraží vnutit, neboť s ním bude při modernizaci uzlu muset spolupracovat. „Stát nemůže městu Brnu diktovat, kde má mít nádraží,“ uvedla k tomu ve videorozhovoru na Facebooku přípravného výboru minulý týden emeritní ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová.

Kontakty:

Josef Patočka: média a komunikace Referendum 2016
Email: josef.patocka@hnutiduha.cz, mobil 731 445 153

Radim Cenek, za signatáře prohlášení,
Email: radim.cenek@gmail.com, mobil 776 193 866

Odkazy na internetové stránky:

http://www.nadrazivcentru.cz/

https://www.facebook.com/NadraziBrno

 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O nás

logo_pěkné

Občanská aliance „Referendum 2016“ je dobrovolným sdružením Brňanů a Brňanek, nezávislým na firmách, podnikatelích, úřadech i politických stranách.

Naším cílem je prosadit v místním referendu na podzim letošního roku modernizaci nádraží v centru, podél ulice Nádražní (jednomu z hotových projektů se také říká „nádraží pod Petrovem“) a současně zajistit, aby se o přesné podobě nového nádraží a jeho okolí rozhodlo v transparentních návrhových soutěžích (jako je urbanistická soutěž o širší podobu centra, kterou dnes město již realizuje) podle metodiky České komory architektů.

V REFERENDU MÁME ŠANCI O NÁDRAŽÍ DEFINITIVNĚ ROZHODNOUT.

K dosažení tohoto cíle zapojujeme do debaty veřejnost, spolupracujeme s odborníky, jednáme s politiky a diskutujeme s občany.

Naši aktivitu na základě smlouvy o spolupráci zastřešují brněnské pobočky Hnutí DUHA, Dětí Země a Masarykovy demokratické akademie.

  • Hnutí Duha Brno
  • Děti Země
  • MDA

Referendum také podpořili

Tento projekt byl podpořen brněnskou Nadací Partnerství…
NAP_Greenways ORIGINAL

…a z veřejné sbírky obchodů Nadace Veronica v rámci programu „Společně pro Brno.“
SpB_zelene