Nejreklama na Brno? Vystoupit z rychlíku pod dominantou Petrova.

Na konci srpna 2018 bude vláda projednávat financování nového nádraží. Ještě není rozhodnuto.

Chci přispět

Aktuality

Ministerská komise podpořila velké stěhování brněnského nádraží, na tahu je vláda

Centrální komise ministerstva dopravy, jejíž souhlas je nutný pro každý velký dopravní projekt, se dnes na ostře sledovaném jednání přiklonila k velkému stěhování brněnského hlavního nádraží. Stěhovací varianta, pro kterou se vžilo označení Řeka, si tak po schválení jihomoravským i brněnským zastupitelstvem připsala další bod. Konečné slovo bude mít vláda.

Pokračování textu Ministerská komise podpořila velké stěhování brněnského nádraží, na tahu je vláda

Budoucnost brněnského nádraží: varianty dopravců a SŽDC rozhodne ministerstvo

Více než tři hodiny řešili dnes zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz spor o to, jak by měl vypadat budoucí Železniční uzel Brno (ŽUB). Nákladní dopravci požadují, aby došlo k oddělení nákladní a osobní dopravy. Pokračování textu Budoucnost brněnského nádraží: varianty dopravců a SŽDC rozhodne ministerstvo

Další problém s brněnským nádražím. Studie neřešila nákladní dopravu

Komise, která má vládě doporučit polohu nádraží v Brně, zastavila jednání. Hrozí totiž, že bude třeba za další miliardy stavět nadjezdy či tunely pro nákladní dopravu, kterou studie proveditelnosti takřka neřešila.

Pokračování textu Další problém s brněnským nádražím. Studie neřešila nákladní dopravu

Brno schválilo odsun nádraží s výstavbou podzemní dráhy, ale akceptuje i nádraží pod Petrovem

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, občanské koalice Nádraží v centru a aliance Občané pro nádraží v centru (www.nadrazivcentru.cz) ze dne 28. února 2018

 

 

V úterý 27. února 2018 se na mimořádném jednání zastupitelstva Statutárního města Brna odhlasovalo, že se doporučuje realizovat odsun nádraží ve variantě Ac s podmínkou souběžné výstavby podzemního diametru z veřejných peněz státu. Současně Brno akceptuje i variantu B1b s nádražím v centru pod Petrovem. Podle občanských iniciativ je tak nádraží v centru stále ve hře pro rozhodování vlády, neboť podzemní diametr je zatím nepřipravená a drahá stavba.

Pokračování textu Brno schválilo odsun nádraží s výstavbou podzemní dráhy, ale akceptuje i nádraží pod Petrovem

Splňte své sliby veřejnosti, vyzývají radnici občanské iniciativy

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, občanské koalice Nádraží v centru a aliance Občané pro nádraží v centru (www.nadrazivcentru.cz) ze dne 26. února 2018

V úterý 27. února 2018 se na mimořádném jednání zastupitelstva Statutárního města Brna odhlasuje, které varianty modernizace železničního uzlu město Brno preferuje. Rada města doporučila odsun nádraží. Občanské iniciativy proto apelují na radnici, aby splnila svůj závazek z koaliční smlouvy, podle které má vybrat takovou variantu, která je dopravně a ekonomicky výhodná pro Brno a má prokazatelnou podporu veřejnosti.

Pokračování textu Splňte své sliby veřejnosti, vyzývají radnici občanské iniciativy

Většina Brňanů chce nádraží v centru, ukázal průzkum zadaný městem

Článek iDNES ze dne 16.února 2018

Brňané chtějí odsunout nádraží spíš pod Petrov, tedy jen 300 metrů od toho stávajícího. Přijatelné je toto umístění pro 64 procent lidí, což je výrazně víc než pro variantu u řeky Svratky. Ukázal to sociologický průzkum, který zadalo město jako poslední podklad před hlasováním zastupitelů o poloze nádraží.
Pokračování textu Většina Brňanů chce nádraží v centru, ukázal průzkum zadaný městem

V Evropě je moderní mít nádraží ve středu města. Brno s odsunem nádraží hazarduje.

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, aliance Občané pro nádraží v centru a občanské koalice Nádraží v centru ze dne 15. února 2018, Praha

Do konce února chce brněnská radnice doporučit vládě, které varianty nádraží jsou pro město prioritní. V květnu by měla o poloze nového nádraží rozhodnout vláda. Jihomoravský kraj v lednu a radnice Brno-střed při včerejším zasedání vládě doporučily odsunout nádraží směrem k řece Svratce. Přesun brněnského hlavního nádraží tak nabývá reálných obrysů. Proti odsunu se však ozývá odborná i široká veřejnost.

Pokračování textu V Evropě je moderní mít nádraží ve středu města. Brno s odsunem nádraží hazarduje.

ANO, ODSun pohřbí náš Štatl!

Radnice Brno – střed právě schválila odsun nádraží.

Jen několik velkých měst ve světě se může chlubit umístěním nádraží v srdci města se skvěle navazující veřejnou dopravou. Brno by mezi tato města mělo i nadále patřit.

Odsun nádraží poškodí stávající veřejnou dopravu v Brně, zhorší dostupnost do centra města a v souvislosti s výstavbou Nové městské třídy připraví o bydlení desítky lidí.

Přijďte na smuteční procházku městem. Vámi volení zástupci se spolu s @Kancelář architekta města chystají 27.2.2018 na mimořádném zastupitelstvu prosadit pouze variantu nového nádraží u Řeky = odsun.

Smuteční průvod vychází 15.února a 22.února 2018 vždy od morového sloupu na náměstí Svobody v 16h a směřuje na hlavní nádraží.

Oslovujte s námi veřejnost, vyjádřete s námi svůj vztah k nádraží v srdci města. Projdeme se svíčkami a informačními materiály ze Svoboďáku rovnou na hlavní nádraží.

Po akci ještě stihnete debaty Kancelář architekta města Brna

www.nadrazivcentru.cz

Brno-střed chce schválit odsun nádraží

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, aliance Občané pro nádraží v centru a občanské koalice Nádraží v centru ze dne 7. února 2018

Zastupitelstvo městské části Brna-střed má 14. února 2018 hlasovat o modernizaci železničního uzlu Brno ve variantě Řeka na základě usnesení Rady MČ. To by znamenalo odsun nádraží o kilometr na jih. Brněnské občanské iniciativy upozorňují, že tento postup jde proti zájmu veřejnosti. Pro Brno i pro cestující je totiž z ekonomického a dopravního hlediska výrazně výhodnější modernizovat nádraží v centru ve variantě Petrov.

Pokračování textu Brno-střed chce schválit odsun nádraží

O nás

Logo Nádraží v centru

Alianci „Občané pro nádraží v centru“ založily 1. listopadu 2017 spolky Děti Země – Brno a Hnutí DUHA Brno. Cílem Aliance je prosazovat modernizaci železničního uzlu Brno s novým moderním nádražím v centru Brna ve variantě „Petrov“ a navázat tak na občanskou alianci „Referendum 2014“, která o poloze nádraží vyvolala místní referendum, které se konalo ve dnech 7.-8. 10. 2016. Nádraží v centru podpořilo 59,2 tisíc voličů Brna.

Alianci podporuje NESEHNUTÍ a Ekologický institut Veronica.

  • Hnutí Duha Brno
  • Děti Země
  • NeSeHnutí
  • Ekologický institut Veronica - logo